Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas



Muzika tarp girnapusių PLOTI-NEPLOTI

User Rating:  / 1
PoorBest 

 

 

„Kiek daug aš tikiuosi iš šito koncerto,“- pagalvojau gegužę, įsigijusį patį brangiausią, bet geriausią bilietą ir kantriai pusmetį laukusi įvyksiančio koncerto. Tą patį pagalvojau ir gruodžio vakarą, praėjusi bilietų patikrą ir atsidūrusi tarp galybės išsipusčiusių žmonių erdviame koncertų salės hole. Su paltais rankose čia jie stovėjo išsiraičiusiose eilėse prie rūbinės, o atėję anksčiau mėgavosi netrukus prasidėsiančio renginio laukimu su taure šampano prie baro. Mano vieta balkono pirmoje eilėje beveik per viduriuką buvo ideali: nei per arti, nei per toli, ir ne per aukštai, žvelgiant į sceną. Man pasisekė ir su kaimyne šalia - elegantiška ir miela moterimi, su kuria pasilabinus ir pastebėjus, jog dar liko keliolika minučių iki koncerto pradžios, spėjome apsikeisti įspūdžiais iš neseniai aplankytų renginių.  Supratau sutikusi bendramintę. Kitoje pusėje šalia manęs atsisėdo merginos su šampano taurėmis rankose.

Koncerto pradžia maloniai nustebino: tobulai, švariai, vieningai skambant orkestrui, į salę pasklido šiurpuliukus kelianti Mocarto muzika. Deja, tai truko tik iki pirmosios kūrinio dalies pabaigos, kai tarsi perkūnija iš giedro dangaus pasigirdo... plojimai. „O, ne! Tik ne tai!“- suaimanavau mintyse. Dirigentas, atsigręžęs į salę, paprašė tylos. Rodos, visa esybe jaučiau dirigento pastangas sugrąžinti  išblaškytą kuriamo stebuklo žavesį, bet tie plojimai, nelabieji, periodiškai ne vietoj ir ne laiku pasikartojantys, krito vienas po kito tarsi deguto šaukštai į medaus statinę. Pirmoji koncerto dalis, bent kaip man pasirodė, buvo sugadinta.

Pertraukos metu susižvalgėm su kaimyne, labai gerai suprasdamos viena kitą. Mudvi bandėm atrasti pradinę priežastį, nuo kurios prasidėjo muzikos sumalimas į miltus. Kurortinio miesto taisyklės, kai pataikaujama mokiems klientams, nepaisant visko? Delčia, kai žmonės labiau linkę atsipalaiduoti ir ilsėtis, o ne stengtis susikaupti muzikai? Šampano poveikis, skatinantis „padėti muzikantams palaikyti ritmą"? Muzikinio išsilavinimo stoka? Koncerto programos nebuvimas, kur būtų įrašyta po kiekvienos kūrinio dalies „Neploti!“?

Po pertraukos merginos negrįžo į savo vietas, matyt, nusprendusios, jog šampanas smagiau nei Mocartas. Antroji dalis prasidėjo ir su kitu svarbiu pokyčiu, nematomu, bet stipriai jaučiamu: orkestras  tarsi nematoma siena atsiribojo nuo salės ir savo apsaugotoje sakralioje erdvėje pradėjo groti Muziką. Tai buvo tikras stebuklas. „Pagaliau!"- tylomis susižvalgėme su kaimyne.
Žmonės plojo atsistoję, ilgai ir audringai. Atsisukęs dirigentas tarsi nustebęs žvelgė į salę: „Nejaugi jie išgirdo?“.

Pustrečios valandos galėjom mėgautis muzka. Skambėjo ir nuostabios melodijos, ir kūriniai bisui, kai dirigentas kvietė ploti ir salę. Buvo tų plojimų tikrai daug - laiku ir nelaiku, ir, atrodė, jog liko visi patenkinti.

Ar tai yra laiminga pabaiga? Abejoju.

Nes buvau liudininkė, kaip netikusiais plojimais užsibaigė buvęs puikus kasmetinis tarptautinis vargonų muzikos festivalis (Bachas, žinoma, Bachas!) netoliese esančiame kitame, irgi kurortiniame mietelyje.

Tada žmonės neplojo. Visą koncertą neplojo, nors muzika buvo dieviška. Rankoje laikydama programą, pamenu, paklausiau tada šalia sėdinčios ponios: „Kodėl niekas neploja?“ „O mes niekada ir neplojame, tik koncertui pasibaigus,“ - išdidžiai  atrėžė poniutė. Ką gi, neplosiu viena pati. Koncertui einant į pabaigą, programoje matau, jog liko finalinė Bacho kūrinio dalis. Ir per tą trumputę pauzę vienas žmogus, galbūt pavargęs nuo pernelyg ilgo sudėtingos muzikos maratono, netikėtai ėmė ploti, viens po kito prisijungė kiti, ir taip salė paskelbė koncerto pabaigą! Tada norėjau verkti iš nevilties... Po koncerto vargonininkė, dėdama autografus ant CD, stengėsi išspausti mandagią šypseną, nors jaučiau, - dievaži! jaučiau! - jos šoką ir nusivylimą. Nebebus daugiau čia tokių puikių koncertų, pamaniau tada, ir deja, mano įžvalga buvo lemtinga...

Gali būti daugybė variantų (ne tik netikę plojimai), galinčių „sumalti“ Muziką, kuri yra išties beprotiškai didi, bet trapi. Bet pagrindinis - nesuprasti paprasto dalyko: Muzika yra šventenybė ir elgtis su ja reikia itin pagarbiai.